Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Samochody pojawiły się w naszym świecie w 1769 roku, kiedy wynaleziono pierwszy silnik parowy. Natomiast w 1807 roku powstał pierwszy na świecie pojazd z silnikiem spalinowym i zasilany gazem a jego twórcą być François Isaac de Riva. Ale era nowoczesnych samochodów rozpoczęła się w 1886 roku, w czasie, gdy wynalazca Karl Benz opracował i stworzył samochód z czterosuwowym silnikiem spalinowym, który został zainstalowany z tyłu i miał napęd na tylne koła. Widzimy, więc, że nasz autoświat ma dość obszerną historię swojego rozwoju. Ku naszej niedogodności i niestety całej tej światowej branży motoryzacyjnej dzisiaj jest ogromna masa informacji z nieskończoną ilością wiedzy. I nikt w naszym świecie nie wie w pełni wszystkiego o samochodach.

Niesamowite fakty motoryzacyjne

Jak myślicie, ile substancji znajduje się w samym powietrzu wnętrza nowego samochodu? Nikt nie wie. Według niektórych doniesień zapach nowego pojazdu, który nieustannie czujemy wewnątrz samochodu zawiera, co najmniej 50 organicznych związków chemicznych. Większość pierwiastków chemicznych w nowym samochodzie pochodzi z oparów uwalnianych z tworzyw sztucznych, klejów i uszczelniaczy. Oprócz tego dodawane są do nich opary z gumy i dywaników. Również wyjątkowy zapach, jaki czujemy we wnętrzu auta, daje wykończenie drzwi i siedzeń.

O liczbie samochodów

Firmy motoryzacyjne aktywnie rozwijają produkcję. Doprowadziło to do pewnego przesycenia maszyn na świecie. Dziś wskaźniki przedstawiają się następująco:

  • Całkowita liczba samochodów na świecie wynosi około 1 miliarda.
  • Dzienna produkcja samochodów wynosi 165 000 sztuk.
  • Ilość części do montażu samochodu to około 30 000 sztuk.

Z życia samochodu

  • Przy całej miłości do swojego samochodu, nie każdy kierowca podchodzi do niego z troską. Chociaż są wyjątki: około 95% czasu eksploatacji samochód stoi na parkingu lub w garażu.
  • 75 ze 100 wyprodukowanych samochodów z logo Rolls-Royce jest nadal w eksploatacji.
  •  Największy przebieg samochodu w ciągu życia zarejestrowano ze wskaźnikiem 4 586 063 tysięcy kilometrów.
  • Najszybszy samochód osiągnął prędkość 431 km/h. Był to Bugatti Veyron z osprzętem Super Sport. Jeśli lecisz z taką prędkością na Księżyc, cała podróż zajmie tylko 1 miesiąc i 7 dni.
  • Era pojazdów na paliwa kopalne dobiega końca. Być może samochody elektryczne przyniosą swoje rekordy i nowe fakty historyczne.

Jak wynaleziono lusterko wsteczne?

Lusterko wsteczne zostało wynalezione do wyścigowego samochodu sportowego i obecnie jest nieodzownym atrybutem każdego samochodu. Ale pierwotnie został wymyślony, aby ułatwić prowadzenie samochodu wyścigowego. Jaki jest związek między lusterkiem wstecznym a masą samochodu? W 1911 roku podczas wyścigu American Indianapolis 500 pilot Ray Harrowne postanowił odciążyć swój jasnożółty samochód sportowy Marmont 32. W tamtych latach samochody sportowe były dwumiejscowe. Na przednim siedzeniu siedział pilot, obok mechanik, który pełnił jednocześnie funkcję nawigatora, wskazując kierowcy, co dzieje się z tyłu. Ray Harrowne postanowił porzucić mechanika – zamiast niego przymocował do samochodu zwykłe lusterko ręczne. Tak, więc samochód sportowy stał się znacznie łatwiejszy, a Harrowne był w stanie wygrać wyścig.

Samochód stał się tym, czym jest, dzięki kobiecie

Karl Benz nie zostałby sławnym pionierem przemysłu samochodowego, gdyby nie jego piękna żona Bertha. Była ona pewna, że samochód z silnikiem gazowym jej męża może zmienić świat. A kiedy wynalazca był całkowicie zdesperowany, by sprzedać swoje trójkołowe dzieło, ona, zabierając dwóch nastoletnich synów, wsiadła do jego samochodu z silnikiem gazowym i wyruszyła w daleką podróż do matki w innym mieście. Po drodze Bertha napotkała wiele problemów technicznych, ale nie poddała się. A kiedy wróciła do domu, namówiła męża, aby wyposażył samochód w trzeci bieg, zbiornik paliwa, wymienił układ chłodzenia silnika i całkowicie przerobił bezużyteczne drewniane klocki hamulcowe. To właśnie ta jej podróż i jej wiara w geniusz Karla Benza całkowicie zmieniły świat motoryzacji.

Back to top