Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Jak myć samochód, aby nie naruszyć lakieru?

Celem likwidacji rys należy odwiedzić lakiernika. Warto jednak wiedzieć, jak zapobiegać ich powstawianiu. Przede wszystkim, należy myć samochód w odpowiedni sposób i unikać niektórych środków czyszczących.

Nieprawidłowe metody mycia samochodu

Samochód trzeba regularnie myć! W przeciwnym razie naniesione na samochód zanieczyszczenia, chociażby w postaci ptasich odchodów i martwych owadów, mogą wyrządzić sporą szkodę. Nieoczyszczony lakier często się odbarwia, a w wyniku usunięcia zaschniętych zanieczyszczeń pojawiają się ubytki. Ich odpowiednie wyrównanie jest niemożliwe do wykonania w warunkach domowych – w takiej sytuacji należy udać się do wykwalifikowanego lakiernika.

Natomiast mycie samochodu musi odbywać się w sposób przemyślany. Podstawowym błędem jest korzystanie z myjni automatycznych. Szorowanie lakieru z zastosowaniem używanych na myjni akcesoriów i silnych środków czyszczących kończy się powstaniem mikroskopijnych rys. Pomimo niewielkich wymiarów rysy te powodują trwałe hologramy na lakierze. Celem ich usunięcia wiele osób sięga po środki myjące i gąbki. Niestety, takie sposoby nie pomogą! Również w tym przypadku należy odwiedzić lakiernika. Również w myjniach bezdotykowych stosowane są silne środki myjące, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na lakier.

Do mycia auta nie należy również stosować gąbek do mycia naczyń, zwłaszcza tych z końcówką do ścierania. W gąbkę mogą wnikać zanieczyszczenia, takie jak piasek, kawałki plastiku i inne ostre elementy. Zatem stosując taką metodę można w prosty sposób utworzyć rysy na lakierze. W celu umycia samochodu nie należy stosować również popularnych detergentów przeznaczonych do użycia w domu. Najbardziej nietrafionym wyborem są mleczka do czyszczenia wyposażenia łazienek. Tego typu detergenty zawierają w sobie drobinki ścierające. W dodatku, źle dobrane środki czyszczące mogą powodować odbarwienia.

Jak myć samochód? Jakich środków używać?

Jeszcze przed przystąpieniem do zasadniczego mycia lakieru, warto zastosować środki do mycia bezdotykowego. Tego typu preparaty rozpuszcza brud, co ułatwi wykonanie kolejnych czynności.
Następnie, celem prawidłowego umycia samochodu należy wykorzystywać tak zwane szampony do samochodów.

W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty i glinki lub skorzystać z pomocy specjalistów. Gdy chodzi o akcesoria do mycia samochodów, powinno się stosować przede wszystkim ściereczki wykonane z mikrofibry. Ściereczki tego typu nie tylko nie powodują zarysowań, ale także doskonale chłoną wilgoć i są trwałe. Alternatywą się specjalistyczne szczotki z miękkiego włosia przeznaczone do mycia lakieru.

Podczas oczyszczania lakieru należy zwrócić uwagę na wszelkie szczeliny. Nie można dopuszczać do gromadzenia się brudu w szczelinach i załamaniach. Tak nagromadzony brud i wilgoć mogą przyczynić się do daleko idących zniszczeń. Dlatego warto nadwozie oczyszczać od góry do dołu. Po zastosowaniu środków czyszczących należy je dokładnie zmyć z zastosowaniem czystej wody.

Wskazówki te dotyczą mycia lakieru. Natomiast w przypadku mycia felg i innych elementów stosowane są specjalne środki o silnym działaniu. Warto pamiętać, że są to preparaty o konkretnym przeznaczeniu i nie mogą być stosowane na powierzchnię pozostałych elementów. Ponadto, zastosowane preparaty specjalistyczne należy zmyć dokładnie i ostrożnie.

Na sam koniec warto zastosować wosk do lakieru samochodowego. Większość środków tego typu jest dostępna w pakiecie ze specjalną gąbeczką. Z jej zastosowaniem należy woskować lakier aż do uzyskania tafli błysku. W profesjonalnych salonach stosowane są także nabłyszczacze do lakieru samochodowego.

Tak oczyszczona karoseria nie tylko prezentuje się doskonale, ale także jest pozbawiona rys. Oczywiście, trudno jest uniknąć uszczerbków lakieru korzystając aktywnie z pojazdu. Wraz z upływem lat na lakierze pojawiają się rysy, odpryski, hologramy i ubytki. Gdy zachodzi konieczność odświeżenia lakieru, dobrym wyborem będzie wizyta w Auto-Master. U nas możesz skorzystać z usług mistrzów lakiernictwa. Zapraszamy!

Back to top