Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Najtańsze i najdroższe samochody świata

Niemal każdego roku powstają rankingi dotyczące najtańszych i najdroższych samochodów świata. W niektórych rankingach pod uwagę bierze się cenę pojazdu, w innych istotniejsze są koszty utrzymania. Warto zaznajomić się z najnowszymi doniesieniami!

Najdroższe samochody świata, czyli jakie?

W roku 2020 na łamach magazynu The Week pojawił się ranking najdroższych samochodów świata. Co ciekawe, Rolls Royce uplasował się dopiero na 3. miejscu. Listę zdominowała marka Bugatti, która pojawiła się na dwóch miejscach rankingu. Jak prezentuje się lista najdroższych samochodów świata roku 2020?

  1. Na pierwszym miejscu pojawił się Bugatti La Voiture Noire wart 18,68 mln USD. La Voiture Noire, czyli Czarny Samochód osiąga prędkość 261 mil na godzinę. Rozpędzenie do poziomu 60 mil na godzinę zajmuje mu zaledwie kilka sekund. Inspiracją dla tego modelu był Type 57SC Atlantic, stworzony przez Bugatti w roku 1934.
  2. Kolejną pozycję zajął ciekawy sportowy samochód Pagani Zonda HP Barchetta wart 17,5 miliona. W roku 2018 samochód ten zajął pierwsze miejsce w rankingu. W roku tym dostępne były wyłącznie trzy egzemplarze tego samochodu, co dodatkowo świadczy o jego luksusowym charakterze. Samochód wyróżnia się na kilku płaszczyznach. Zastosowano 20-calowe i 21-calowe koła wykonane z kutego aluminium, niebanalne rozłożenie przeszkleń, 6-biegową skrzynię, silnik o mocy 760 km.
  3. Na trzecim miejscu uplasował się Rolls Royce Sweptail wart13 milionów dolarów. Pierwsze miejsce zajął w roku 2017. Inspiracją był kultowy model Roll Royce – Phantom. Co ciekawe, samochód ten powstał jako produkt na indywidualne zamówienie. To wysoce ekskluzywny model. W jego wnętrzu znajdziesz nawet lodówkę!
  4. Czwartą pozycję zajmuje Bugatti Centodieci wart 9 milionów dolarów. Jako inspirację marka podaje model Chiron. Premiera miała miejsce w roku 2019. Samochód osiąga prędkość 100 km na godzinę w ciągu 2,4 sekund. Maksymalna prędkość wynosi 380 km/h, nie jest to jednak maksymalny osiąg, ale prędkość ograniczona z góry przed producenta. Nowa wersja Chiron odznacza się lekkością i nowoczesnymi rozwiązaniami, choć oczywiście pojawiają się także nawiązania do poprzedniego modelu.
  5. Na piątym miejscu pojawia się Lamborghini Veneno Roadster warte 8,3 miliona dolarów. Czy w takim zestawieniu mogło zabraknąć Lamborghini? W dodatku ten model to limitowana wersja. Lamborghini Veneno powstał w roku 2013 w związku z 50-leciem istnienia marki. Już sam dobór kolorystyczny jest hołdem dla włoskiej tradycji. Zastosowano szarość, czerwień i zieleń nawiązując tym samym do kolorów włoskiej flagi. Model ten wielokrotne określany był jako futurystyczny. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż zastosowano to karoserię z włókna węglowego.

Najtańsze samochody świata! Coś dla oszczędnych

Na łamach Motor Trend opublikowano z kolei listę najtańszych samochodów do kupienia w roku 2021. Oczywiście ceny dotyczą samochodów nowych i odnoszą się do perspektywy międzynarodowej. A zatem, jaki samochód kupić, by zapłacić jak najmniej?

  1. Na pierwszym miejscu uplasował się Chevrolet Spark wart 14 395 USD. To niewielki model, jednak można liczyć na typowe, nowoczesne udogodnienia w formie ekranu oraz zintegrowanego oprogramowania. Moc silnika to 98 km, a pojemność 1,4 litra. Jeśli tyle Ci wystarczy, to dlaczego nie?
  2. Kolejna pozycja może nieco dziwić, ponieważ chodzi o Mitsubishi Mirage Hatchback. Zdziwienie nie jest tak duże, gdy dowiadujemy się nieco więcej o wymiarach tego modelu. Zdecydowanie nie jest to kolos, a parametry można porównać do tych opisywanych w punkcie pierwszym.
  3. Na trzecim miejscu pojawił się Nissan Versa. W Europie model ten dostępny jest pod nazwą Nissan Tiida. To kolejna kompaktowa propozycja, lecz model te wyróżnia się za sprawą jakościowych rozwiązań zastosowanych we wnętrzu.

Kolejne pozycje zajmują modele Hyundai Accent wart 16.390 USD oraz Kia Rio Sedan za 17.015 USD. Oceniając koszty, warto wziąć pod uwagę także te wynikające z eksploatacji i serwisowania. A jakie są ceny naprawy lakieru czy napraw blacharskich? Skontaktuj się z Auto-Master, udzielimy Ci potrzebnych informacji.

Back to top