Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Jazda próbna – Twoja jedyna okazja na poznanie stanu faktycznego samochodu!

Rynek samochodów używanych to w Polsce wciąż stosunkowo trudny temat, chyba każdy zna kogoś, kto kupił auto i dał się nabrać na to, że wyglądało ono na bardzo zadbane. To niestety pokazuje, że wciąż wiele osób decyduje się na zakup samochodu bez jazdy próbnej, bo chociaż nie wszystkie usterki jesteśmy w stanie podczas takiej jazdy wykryć, to jednak wiele rzeczy może nam dać do myślenia. Jak powinna wyglądać dobra jazda próbna i na co zwracać uwagę? Sprawdź!

Po pierwsze – odpowiednie przygotowanie

Warto wiedzieć, że osoba sprzedająca samochód nie musi się zgadzać na jazdę próbną, to jednak powinno obudzić naszą czujność – większość osób, które nie mają nic do ukrycia rozumie, że klient ma prawo sprawdzić nie tylko stan techniczny samochodu, ale również to jak się w nim czuje i czy jest on dla niego wygodny. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że ktoś może odmówić nam jazdy próbnej, przed wyruszeniem do sprzedawcy uzgodnijmy z nim czy taka jazda może się odbyć. Informując właściciela auta o naszym zamiarze, dajemy mu także możliwość zarezerwowania sobie odpowiedniej ilości czasu, co sprawi, że nie będzie później zdenerwowany tym, że za chwilę ma kolejne spotkanie. Pamiętajmy przede wszystkim o szacunku do sprzedawcy, hasło „klient nasz pan”, nie jest raczej mile widziane – pamiętaj, że Ty kiedyś również możesz być na miejscu osoby, który aktualnie jest sprzedawcą. W trakcie jazdy próbnej uważaj więc na samochód tak jak na swój własny i w żadnym wypadku nie narażaj go na uszkodzenie.

Jazdę próbną warto połączyć z wizytą w warsztacie samochodowym czy stacji diagnostycznej, szczególnie, wtedy kiedy sami nie jesteśmy specjalistami z zakresu mechaniki samochodowej. Ponadto niektórych rzeczy nie da się sprawdzić bez dysponowania odpowiednim sprzętem.

Kolejna rada: na spotkanie w sprawie kupna samochodu nie warto wybierać się samemu – podczas jazdy próbnej możemy być zbyt zestresowani, żeby skupić się np. na pracy silnika. Nasz towarzysz, którym powinien być ktoś, kto choć trochę zna się na samochodach i nie patrzy na nie jedynie przez pryzmat wyglądu zewnętrznego, będzie w stanie lepiej skoncentrować się na spokojnej ocenie stanu technicznego samochodu. Sami jesteśmy czasem zbyt zaaferowani lub podatni na wpływy, szczególnie doświadczonych handlarzy, którzy potrafią doskonale manipulować klientami — pomoc więc z pewnością się nam przyda.

Kilka spraw, na które musisz zwrócić uwagę decydują się na samodzielne sprawdzenie pojazdu

Jeżeli wiemy już jak przygotować się do jazdy próbnej, czas na garść informacji o tym, na co należy zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej.

Po pierwsze, samochód sprawdzamy jeszcze przed wyruszeniem w trasę – chodzi tutaj przede wszystkim o to, czy auto jest dla nas wygodne. Ustawiamy fotel, kierownicę i lusterka i odpowiadamy sobie na pytanie, czy dobrze czujemy się z tym właśnie samochodzie. Kolejną sprawą jest uruchomienie silnika – powinien on ruszyć szybko i nie wydawać żadnych podejrzanych odgłosów. Jeżeli mamy już uruchomiony silnik skupmy się na jego pracy – obroty silnika powinny ustabilizować się na niskim poziomie (niepokojącym objawem jest nierównomierna jego praca). Warto zwrócić także uwagę na dym, jaki wydobywa się z rury wydechowej – bardzo ciemny lub nawet niebieski, może zwiastować kłopoty.

Jeżeli chodzi o samą jazdę to jednym z pierwszych elementów, na jaki zwracamy uwagę są hamulce. Uprzedźmy osoby, które z nami podróżują o tym, że będziemy właśnie ostro hamować i sprawdźmy, jak zareaguje układ hamulcowy – samochód powinien zahamować bez konieczności wciskania pedału aż do podłogi – to bardzo ważne. Dodatkowo zwróćmy uwagę na odgłosy takie jak piski, które mogą świadczyć o zużytych klockach hamulcowych. Bardzo ważne jest to, że auto ma zahamować w linii prostej i to bez udziału kierowcy, który kontrowałby kierownicą.

Skrzynia biegów to następny z elementów, które musimy sprawdzić – odpowiedzmy sobie na pytania: czy skrzynia biegów nie wydaje żadnych dziwnych dźwięków, czy biegi zmieniają się sprawnie oraz jak zachowuje się pojazd, kiedy zmieniamy biegi? Niesprawna skrzynia biegów może się potem okazać naszym prawdziwym utrapieniem – jej wymiana nie jest bowiem tania.

Nie zapominany także o układzie kierowniczym – podczas jazdy próbnej konieczne jest wykonanie wszystkich podstawowych manewrów, a więc zawracania, parkowania itp. Sprawdzamy wówczas prawidłowość działania nie tylko układu kierowniczego, w tym oczywiście wspomagania, ale także oceniamy czy odpowiada nam widoczność, jaką mamy w samochodzie. Robiąc kilka kółek po rondzie mamy okazję przekonać się czy samochód dobrze trzyma się drogi oraz czy kierownica nie stawia oporów. Każda jazda próbna powinna ponadto obejmować przynajmniej kilka dynamicznych przyspieszeń, co pozwoli nam sprawdzić, czy osiągi samochodu są odpowiednie, ale także czy silnik nie wykazuje żadnych spadków mocy podczas dłuższej jazdy z prędkością przekraczającą 70 – 80 km/h.

Sprawdzenie używanego samochodu przez ekspertów

Obecnie na rynku funkcjonuje naprawdę sporo firm, które oferują swoim klientom sprawdzanie samochodów przez ekspertów. Zamawiając taką usługę, podjemy link do ogłoszenia czy dane kontaktowe do sprzedawcy, z którym następnie kontaktują się przedstawiciele takiej firmy w celu umówienia spotkania. Efektem tego rodzaju oględzin jest zawsze raport o stanie technicznym samochodu wraz ze zdjęciami i komentarzem (zakres weryfikacji stanu samochodu określamy wybierając jeden z kilku pakietów – im wyższa cena, tym dokładniejsza kontrola zostanie przeprowadzona). Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeżeli samochód znajduje się w sporej odległości od naszego miejsca zamieszkania lub po prostu, wtedy kiedy nie mamy czasu sami przeprowadzać takich oględzin, ani nie znamy osób, które mogłoby nam w tym pomóc. Wiele firm oferuje sprawdzenie pojazdu w 24h po przyjęciu zamówienia, co może być kluczowe, jeżeli znaleźliśmy model samochodu, który cieszy się sporym zainteresowaniem na rynku i podjęcie szybkiej decyzji jest sprawą kluczową.

Jeżeli decydujesz się na samodzielne sprawdzenie samochodu, w swoich przygotowaniach do jazdy próbnej pamiętaj o jednym – żeby odpowiednio ocenić samochód, trzeba się nieco dokształcić. Poczytaj w internecie lub prasie motoryzacyjnej o najczęstszych usterkach pojawiających się w danym modelu i o tym jakie są ich objawy, a także ułóż sobie w głowie, co dokładnie chciałbyś sprawdzić. Nie zapomnij także o wyborze odpowiedniego towarzysza, który racjonalnie spojrzy na całą sytuację i nie pozwoli na to, aby sprzedający „zamydlił Ci oczy”.

 

Back to top