Napęd hybrydowy
Napęd hybrydowy stanowi nowy, zoptymalizowany sposób projektowania pojazdów silnikowych, dzięki któremu producenci mogą dostosować pojazd do wymagań aktualnie obowiązujących norm środowiskowych. Napęd hybrydowy składa się z dwóch bardzo zróżnicowanych elementów – klasycznego silnika spalinowego i dodatku w postaci silnika elektrycznego. Dzięki zastosowaniu obu tych rozwiązań producenci mogą skutecznie zmniejszyć zużycie paliwa i emisję zanieczyszczeń do środowiska.
Napęd hybrydowy to zbiór różnych źródeł energii, które wspólnie wyzwala siłę dla napędu samochodu. Jego podstawą jest przede wszystkim silnik spalinowy, dzięki czemu jego użytkowanie nie różni się w żaden sposób od kierowania samochodem z tradycyjnym silnikiem wysokoprężnym.
Dodatkowo do silnika spalinowego podłączony jest zespól silników elektrycznych, które wspomagają jazdę samochodem. Silniki elektryczne wypłacają moc do kół samochodu, dzięki czemu samochód może poruszać się z mniejszymi obrotami silnika spalinowego, co w efekcie obniża zużycie paliwa i emituje mniejszy poziom zanieczyszczeń. Ciczenia silnika spalinowego i elektrycznego może zmieniać się wraz z okresem bądź warunkami jazdy. Elementy te pozwalają samochodowi na optymalny podział mocy pomiędzy oba silniki.
Silniki elektryczne w napędzie hybrydowym często są wykorzystywane jako dodatkowy zastrzyk energii, gdy jest on potrzebny np. podczas gwałtownych ruchów pedału gazu, wyprzedzania czy wjeżdżania pod górkę. Dają one również możliwość jazdy tylko na silniku elektrycznym, co pozwala na opróżnianie pokładu energii z tego źródła. Co więcej, napędza one inne elementy, jak np. klimatyzacja.
Silnik elektryczny w napędzie hybrydowym często jest wspomagany przez baterie, które zapewniają stałą energię dla silników. Baterie te są naładowane za pomocą odzyskiwania energii podczas hamowania lub ze źródeł zewnętrznych. Te ostatnie często wykorzystywane są w napędach plug-in hybrid.
Napęd hybrydowy stanowi zbiór rozmaitych technologii, dzięki czemu użytkownicy pojazdów o tym napędzie mogą korzystać z większej efektywności zasilania, która wynika z wykorzystania obu źródeł energii.
Zalety samochodów hybrydowych
Samochody z napędem hybrydowym cechują się dużą możliwością wyboru konfiguracji oraz pozostałymi zaletami porównywalnymi z samochodami wyposażonymi w konwencjonalne napędy. Ich popularność stale wzrasta ze względu na ich właściwości wpływające korzystnie na środowisko, zarówno podczas jazdy, jak i podczas produkcji.
Ekologia
Główną zaletą jest to, że samochody hybrydowe wykorzystują silnik spalinowy w połączeniu z silnikiem elektrycznym, aby zminimalizować emisję szkodliwych gazów i substancji. Oznacza to, że mogą one emitować znacznie mniej szkodliwych związków niż samochody wyposażone tylko w konwencjonalny napęd.
Ograniczenie strat energii
Auta z napędem hybrydowym mają większą sprawność niż te o napędzie tradycyjnym. Wynika to z faktu, że dzięki rekuperacji podczas hamowania odzyskiwana jest energia (silnik elektryczny zaczyna działać jako prądnica i ładuje akumulator), podczas gdy w samochodach tradycyjnych jest ona bezpowrotnie tracona.
Oszczędności paliwa
Samochody z napędem hybrydowym są również bardzo ekonomiczne w zużyciu paliwa, ponieważ część jazdy odbywa się na silniku elektrycznym zasilanym akumulatorem ładowanemu w procesie rekuperacji podczas hamowania. Odzyskiwanie energii sprawia, że auto hybrydowe wykorzystuje mniej paliwa od samochodów wyposażonych tylko w konwencjonalny napęd, co zapewnia korzyści dla kierowcy, jeśli chodzi o oszczędności paliwa.
Więcej mocy
Samochody hybrydowe dają kierowcom także więcej mocy niż samochody wyposażone wyłącznie w silniki spalinowe. Silnik elektryczny może mieć większą moc w porównaniu do silników spalinowych o tej samej wielkości i może zapewnić większą wydajność, szczególnie w przypadku samochodów z napędem 4×4.
Niskie koszty eksploatacji
Ponieważ samochody hybrydowe wykorzystują silnik elektryczny zasilane energią pozyskaną w procesie rekuperacji, nie muszą one korzystać tyle z konwencjonalnego zasilania paliwem. Z tego powodu są one znacznie bardziej ekonomiczne w eksploatacji i oferują wyższy stopień efektywności niż samochody wyposażone tylko w konwencjonalny napęd.
Udogodnienia dla posiadaczy
W wielu miastach ze względu na ekologię samorządy starają się wspierać posiadaczy aut o napędzie hybrydowym, wprowadzając dla nich szereg ułatwień i udogodnień, np. wyznaczając specjalne miejsca parkingowe tylko dla hybryd.
Wady samochodów z napędem hybrydowym
Zalety samochodów hybrydowych są bezsprzeczne, jednak hybrydy nie są pozbawione wad. Oto najważniejsze z nich:
Koszt
Samochody hybrydowe są droższe niż samochody o pojedynczych jednostkach napędowych. Ponieważ mają dodatkowy silnik, koszty są bardziej skomplikowane. Wiąże się to z droższymi częściami wymiennymi i zwiększonym kosztem naprawy.
Mała przestrzeń użytkowa, większa waga
Hybrydy mają znacznie mniejsze bagażniki niż auta klasyczne podobnych rozmiarów. Wynika to z konieczności pomieszczenia w pojeździe hybrydowym baterii akumulatorów. A te, mimo ciągle trwających prac nad ich ulepszeniem, nadal posiadają znaczne rozmiary. Także ich znaczna waga sprawia, że hybrydy są cięższe od porównywalnych aut o klasycznym napędzie.
Wysokie ceny części, problemy z naprawą
Części zamienne do samochodów hybrydowych są bardziej skomplikowane i droższe w porównaniu do części samochodów o pojedynczych jednostkach napędowych, co może zniechęcić do ich kupna. Także z ewentualną naprawą hybrydy możemy mieć w Polsce znaczne problemy, bo brakuje warsztatów wykonujących takie usługi. Wydaje się jednak, że ten ostatni to mankament przejściowy. Jeżeli wzrośnie liczba aut hybrydowych, pojawią się też w większej liczbie stacje obsługi podejmujące się ich naprawy. Oczywiście właściciel hybrydy ma do dyspozycji autoryzowane serwisy, jednak koszty usług w nich są znacznie wyższe, niż w zwykłych warsztatach.
Problemy z akumulatorami
Akumulatory w samochodach hybrydowych są bardziej skomplikowane i trudniejsze w utrzymaniu w porównaniu do standardowych akumulatorów. Mają stosunkowo niewielką trwałość, należy je wymieniać co 5-7 lat w zależności od modelu samochodu, co jest znacznie droższe niż wymiana zwykłego akumulatora.. To koszt rzędu kilku do kilkunastu tysięcy.
Mało dostępnych modeli, szybki spadek wartości
Ciężko wybrać odpowiedni do potrzeb model, gdyż oferta, przynajmniej w Polsce, jest pod tym względem bardzo ograniczona. Dodatkowo, z wielu względów, znacznie szybciej niż w przypadku samochodów z napędem tradycyjnym spada wartość aut hybrydowych.
Brak wsparcia państwa
W wielu krajach motorem napędzającym sprzedaż samochodów hybrydowych są wysokie dotacje dla kupujących. W Polsce niestety na stosunkowo niewielka dopłatę można liczyć tylko przy zakupie pojazdów typu plug-in, nie cieszących się, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę, zbytnią popularnością.
Czy zakup auta hybrydowego to dobry pomysł?
Napęd hybrydowy jest skutecznym rozwiązaniem gwarantującym niższe zużycie paliwa oraz mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Samochody hybrydowe mogą kojarzyć się z ekologią i wyższą żywotnością silników. Minusem jest jednak jego wysoka cena i mniejszy pojemności silników. Jeśli chciałbyś kupić samochód hybrydowy, upewnij się, że jest dostosowany do twoich potrzeb i wymagań. W niektórych przypadkach samochód hybrydowy może okazać się najbardziej odpowiednim rozwiązaniem, lecz w innych sytuacjach zwykły pojazd z napędem spalinowym może okazać się bardziej odpowiedni.