Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Co warto sprawdzić przed kupnem samochodu?

Zakup używanego samochodu możemy porównać do inwestycji. Każdy z nas chce, by była ona jak najlepsza, najbardziej opłacalna. By tak się właśnie stało w przypadku naszego nowego nabytku warto wykonać przegląd przed zakupem. Co powinniśmy sprawdzić i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży? Poniżej postaramy się zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie.
Musimy zdać sobie sprawę, że ciężko będzie nam kupić używany samochód w idealnym stanie. Nie jest to jednak niemożliwe. Będąc w takiej sytuacji nie powinniśmy zastanawiać się ani chwili, by go kupić. Najczęściej będziemy musieli prędzej czy później zacząć coś naprawiać. W przypadku używanych aut jest to coś zupełnie normalnego. Warto jednak wiedzieć z jaką naprawą możemy mieć do czynienia i ile będzie nas ona kosztowała. To poniekąd możemy wywnioskować już na etapie spotkania się ze sprzedającym, by przejrzeć obiekt naszego zainteresowania. Co zatem warto sprawdzić:

  • A właściwie jak wszystkie elementy są do siebie dopasowane. Wystarczy, że przejdziemy dookoła samochodu i sprawdzimy czy owe elementy są w jednym kolorze i dobrze do siebie pasują. Jeśli znajdziemy jakiekolwiek różnice to znak, że samochód może być po wypadku. Jeśli jednak sprzedający w ogłoszeniu nie potwierdził tej wersji, a na żywo nie widzimy żadnych podejrzanych różnic to możemy przejść do kolejnego punktu.
  • Grubość lakieru. Ten element przechodzi już do podstaw jeśli chodzi o przegląd auta. Nie musimy zabierać ze sobą już osób, które zajmują się tym na co dzień i sprawdzą ową grubość powłoki lakierniczej. Możemy to równie dobrze wykonać sami za pomocą specjalnego miernika. Jeśli finalnie będzie to wynik oscylujący w granicach 100-120 mikronów to możemy być pewni, że mamy do czynienia z oryginalną powłoką. Powyżej 150 mikronów to wynik, który wskazuje, że auto zostało kolejny raz polakierowane. Zazwyczaj dzieje się tak w sytuacji, kiedy samochód jest po kolizji.
  • Opony i felgi. Często pomijamy ten punkt, a szkoda. Oczywiście już gołym okiem widać czy samochód posiada opony i felgi. Ale warto sprawdzić ich ogólny stan. Niestety bywają przypadki, w których sprzedawcy zakładają stare i zużyte opony. Dla kupujących to kolejny koszt. To ile wydamy zależy od kilku czynników. Minimalny koszt to ok. 500 złotych.
  • W tym przypadku interesować będą nas takie pozycje jak: układ kierowniczy, blachy podwozia, stan przewodów hamulcowych czy elementy zawieszenia. W zależności od tego z jaką usterka będziemy mieli do czynienia możemy wydać jednorazowo 1500 złotych. Tyle może kosztować para amortyzatorów, którą będziemy musieli wymienić. Inne pozycje to już nieco mniejsze wydatki, które zależne są oczywiście od tego jakie auto chcemy kupić.
  • Wycieki z przekładni kierowniczej. Bardzo często będziemy zmuszeni wtedy do wymiany, która będzie nas kosztowała minimum 500 złotych.
  • Klocki i tarcze hamulcowe. Ten element zazwyczaj możemy zaobserwować w dobrym stanie. Jeśli jednak czekać nas będzie wymiana to musimy liczyć się z kosztami rzędu nawet 1300 złotych na jedna oś za jeden komplet.
  • Stan wewnątrz auta. Przechodzimy do punktu, który najczęściej jest brany pod uwagę czy kupimy dany samochód. To oczywiście ważna kwestia, ale pamiętajmy, że nie najważniejsza. Tutaj sprawdzić możemy stan ogólny kierownicy, dywaników, foteli, tapicerki, itd. Kiedy pojazd jest mocno eksploatowany to te elementy mogą być zabrudzone, przetarte.
  • Jazda próbna. Niezwykle ważny element sprawdzania stanu samochodu. Podczas owej jazdy możemy bowiem wsłuchać się w pracę silnika, sprawdzić skrzynię biegów, zawieszenia i sprzęgła. Jeśli tylko coś budzi nasze nawet najmniejsze wątpliwości warto poważnie zastanowić się nam zakupem. Koszty wymiany powyższych elementów mogą dochodzić nawet do kilku tysięcy złotych.

Z badań, które zostały przeprowadzone wynika jasno, że umawiając się na wizytę ze sprzedającym bardzo często dochodzi do podpisania umowy kupna-sprzedaży. Ceny są zazwyczaj do negocjacji i faktycznie te kilkaset złotych możemy zaoszczędzić. Musimy mieć jednak na uwadze, że będą nas czekały poprawki. Jeśli dany samochód budzi nasze wątpliwości warto zrezygnować z kupna. W Internecie znajdziemy tysiące innych ogłoszeń, które mogą nas zainteresować. Warto skorzystać z tej opcji niżeli stracić kilka tysięcy złotych za kupno pojazdu i wydawać kolejne tysiące na jego naprawę.

Back to top