Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Jak dbać o samochód i lakier zimą?

Zima to trudny czas dla karoserii, akumulatorów, silnika. Jak zadbać o lakier zimą, kiedy drogi pokrywa nie tylko śnieg i brud, ale też piasek z solą? Jak sprawić, by nie pojawiły się trwałe zanieczyszczenia, zarysowania i rdza? Oprócz tego trzeba zadbać o ogólna kondycję samochodu… Warto wiedzieć!

Czysty i błyszczący lakier zimą? To możliwe!

Karoseria rzeczywiście może ucierpieć zimą, lecz nie jest to pewnik. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób oczyszczasz samochód, jak często to robisz i jak następnie zabezpieczasz lakier. Największy błąd popełnisz, jeśli zrezygnujesz z mycia samochodu ze względu na warunki atmosferyczne. W takim wypadku brud pokrywający samochód zmieni się w trwałe zanieczyszczenia, a przy ich usuwaniu nietrudno o uszczerbki. Z kolei w miejscu uszczerbków spowodowanych uderzeniami piasku, soli czy zamarzniętego śniegu mogą szybko pojawia się korozja.

Dlatego samochód oczyszczaj regularnie, w tym celu udaj się do garażu lub myjni ręcznej. Pamiętaj, by zapewnić optymalną temperaturę. Dzięki temu unikniesz przymarzania poszczególnych części. Pamiętaj również, by do oczyszczania używać środków do tego przeznaczonych, np. odmrażacza, miękkiej ściereczki z mikrofibry, środków do czyszczenia lakieru o właściwościach rozpuszczających zabrudzenia. Nigdy nie usuwaj zabrudzeń na siłę, nie stosuj w tym celu ostro zakończonych gąbek czy szczotek.

Zamiast tego możesz zastosować glinkę do lakieru, która zlikwiduje nawet najtrudniejsze, niedostrzegalne na pierwszy rzut oka zabrudzenia. Pamiętaj, by stosować ja zgodnie z instrukcją! Po oczyszczeniu karoserii dokładnie zmyj czystą wodą. Nie wystawiaj samochodu na temperatury poniżej zera dopóki nie osuszysz dokładnie samochodu. Możesz do tego celu wykorzystać na przykład czystą, suchą ścierkę z mikrofibry lub gąbkę do polerowania.

Jak zabezpieczyć lakier zimą?

Koniecznie zabezpiecz lakier przed uszkodzeniami. W końcu zimą trudno uniknąć zabrudzeń, a codzienne oczyszczanie nie wchodzi w grę. Dlatego po umyciu i osuszeniu karoserii zastosuj wosk do lakieru samochodowego. Z reguły świetnie sprawdzają się woski naturalne, lecz zimą lepszym wyborem okazują się te syntetyczne. Jeśli chcesz, by wosk na długo zachował trwałość, wcześniej zastosuj odtłuszczacz.

Jeżeli natomiast zależy Ci, by powierzchnia lakieru była odporna na uszkodzenia przez dłuższy czas, warto zastanowić się nad powłoką elastyczną, na przykład kwarcową. Oprócz tego dobrym wyborem będzie folia transparentna. Aby zabezpieczyć lakier w sposób profesjonalny odwiedź lakiernika – specjalistę autodetailingu.

W zależności od rodzaju powłoki, efekt może utrzymywać się od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Najmniej trwałe są woski i polimerowe powłoki, natomiast szczególną trwałością powłoki ceramiczne i membranowe. Folia transparentna zabezpieczy lakier na okres do 5 lat. Jest to więc sposób na to, by uniknąć zniszczeń zimą i zaoszczędzić czas poświęcany zwykle na woskowanie.

Jak dbać o samochód zimą?

W okresie zimowym należy zadbać nie tylko o zabezpieczenie przed korozją i zniszczeniami. Zwróć szczególną uwagę na stan silnika i akumulatora oraz płyny. Stosowanie klasycznych płynów zimą może być groźne, nie tylko gdy chodzi o zamarzanie płynów na szybach czy światłach. Zwiększające objętość, wytrącające kryształki parafiny paliwo czy olej napędowy może spowodować problemy z silnikiem.

Z kolei akumulator jest szczególnie narażony na awarie zimą. Dlatego warto pamiętać o jego przeglądach, a także regularnie go oczyszczać. Nawet niewielki wyciek oleju może spowodować spory problem. Aby sprawdzić stan akumulatora należy użyć miernika prądu i aerometru. Zimą powinno się wykonywać takie rutynowe kontrole częściej niż zazwyczaj.

Stosując się do tych kilku zasad można zachować piękno lakieru i cieszyć się sprawnym samochodem na długo, niezależnie od panujących warunków. Nie można jednak zapominać o zachowaniu szczególnej ostrożności i wymianie opon na zimowe. Czynniki atmosferyczne sprawiają, że warunki na drogach mogą zmienić się w krótkim czasie, warto więc być przygotowanym na każdą ewentualność.

Back to top