Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Jakie będą samochody osobowe przyszłości?

Co roku pojawiają się nowe technologie, a z ich pomocą pojazdy są radykalnie ulepszane. A czego możemy się spodziewać po samochodach przyszłości? Na to pytanie można dziś odpowiedzieć, patrząc na kilka nowych samochodów, które zostały zaprezentowane przez wiodących producentów samochodów.

Jakie będą samochody osobowe przyszłości?

Samochody w najbliższej przyszłości będą: ekologiczne, praktyczne, wygodne i kompaktowe. Latające samochody przyszłości ewidentnie wywodzą się ze świata fantasy, jednak urządzenia ze sztuczną inteligencją, które są jak najbardziej zbliżone do ideałów, z pewnością podbiją serca.

Cybertruck Tesli jest przykładem pojazdu elektrycznego, który według producenta będzie w stanie uciągnąć ponad 6350 kilogramów (waga przeciętnego słonia afrykańskiego). Czyli jest to przykład potężnego i bardzo wytrzymałego pojazdu, na którym będzie można przecinać drogi nawet jeśli w przyszłości życie będzie toczyć się według scenariusza z filmu Mad Max.

BMW iX Flow to przykład samochodu, który za pomocą czarodziejskiej różdżki lub za naciśnięciem przycisku jest w stanie całkowicie zmienić kolor karoserii. Heads Up Displays (HUD) lub witaj w cyberpunkowym wszechświecie. Jest to system przeznaczony do wyświetlania informacji na przedniej szybie bez ograniczania pola widzenia kierowcy. Funkcja ta pomoże kierowcy skupić się na drodze bez patrzenia na wyświetlacz w samochodzie.

Główną zaletą samochodu Hyundai Elevate są niesamowite możliwości w terenie. Elevate może poruszać się zarówno na kółkach, jak i na oryginalnych czterech nogach (samochód kroczący). Jednocześnie koła kończące te nogi są zablokowane, aby się nie cofnąć. Samochód może łatwo pomóc osobom na wózkach inwalidzkich dostać się do wejścia, jeśli schody przy wejściu nie są wyposażone w rampę.

Zużycie energii w samochodach przyszłości

Warto zauważyć, że już teraz silniki zużywają mniej paliwa niż 5 lat temu. Rozwój naukowców zbiega się wokół jednej idei: zminimalizować ilość emisji do atmosfery, co korzystnie wpłynie na środowisko jako całość. Aby stworzyć taki silnik, konieczna jest całkowita aktualizacja kontroli technicznej i wyposażenie jej w programy elektroniczne. Czyli niedługo dostępny okaże się pojazd, który nie będzie potrzebował energii a będzie poruszał się na paliwie naturalnego pochodzenia.

Możemy śmiało powiedzieć, że w przyszłości będzie oszczędny i mocny. Coś takiego jak silnik spalinowy po prostu zniknie z codziennego życia. Niektóre firmy motoryzacyjne podpisały już specjalną umowę, w ramach której zobowiązują się do całkowitego zaprzestania produkcji tradycyjnych silników do 2050 roku. W Japonii traktuje się to z pewną nieufnością, firmy z Kraju Kwitnącej Wiśni twierdzą, że przed ropą uda się uratować samochody dopiero w 2060 roku. Samochód przyszłości nie będzie zanieczyszczał środowiska. Być może ten trend pojawił się dawno temu i jest realizowany przez wszystkich producentów samochodów.

Bezpieczeństwo samochodów przyszłości

Aby uniknąć poważnych konsekwencji po wypadku, konieczne jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa. Samochód przyszłości prawdopodobnie będzie jeździł samodzielnie, co już pozwoli zapobiec 90% wypadków drogowych. Warto wspomnieć, że tworząc inteligencję, która będzie sterować pojazdem, nieco zmieni się wnętrze auta. Konstrukcja samochodów przyszłości będzie oparta na elektronice. Części mechaniczne znikną całkowicie, co zwiększy bezpieczeństwo. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że osoba w kabinie będzie musiała tylko wpisać dane o miejscu, do którego chce się udać, resztę zrobi za nią samochód.

Wymiary pojazdu przyszłości

Kompaktowość jest priorytetem przy opracowywaniu takiej jednostki, jaką jest samochód przyszłości. Trudno powiedzieć, jak będzie teraz, ale można założyć, że najprawdopodobniej wymiary nadwozia zostaną maksymalnie zmniejszone w porównaniu ze zwykłymi modelami, a być może nawet samochody staną się przekształcalne.

Choć założenie jest odwrotne – auto będzie ogromne, aby stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki dla kierowcy i pasażerów. Interesujące wydają się wersje, które mówią o ruchomych wnętrzach samochodów: kiedy zostaną przekształcone w zależności od sytuacji. Samochody sportowe mogą być sterowane ręcznie, a także automatycznie.

Back to top