Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Kilka słów o zawodzie blacharza i lakiernika

Wbrew pozorom blacharstwo i lakiernictwo samochodowe to dziedziny skomplikowane. Dlatego wykonując prace naprawcze należy posiadać szczegółową wiedzę, między innymi z zakresu chemii, mechaniki, rysunku technicznego. Dowiedz się więcej!

Czy lakiernik samochodowy to zawód wymagający?

Z pewnością! Aby zyskać tytuł mistrza lakiernictwa należy przyswoić sporą dawkę wiedzy z zakresu chemii, mechaniki i fizyki. Nauka teorii połączona jest z częstą praktyką, ponieważ sam proces lakierowania jest dość skomplikowany i jego przeprowadzenie wymaga konkretnych umiejętności. Konieczna jest między innymi umiejętność wyboru sprzętów odpowiednich względem potrzeb. Nie mniej ważna jest sama kolejność wykonywania działań. Następnie odbywają się egzaminy czeladnicze, a na końcu można udowodnić, że zasłużyło się już na tytuł mistrza w tym zawodzie.

W dodatku sama wiedza i praktyka nie wystarczą. Dobry lakiernik powinien posiadać pewien zmysł estetyczny. Z tego względu mistrza lakiernictwa można śmiało porównać z artystą. Bez tej specyficznej umiejętności trudno jest osiągnąć sukces w zawodzie. Ponadto lakiernik powinien być pasjonatem, chociażby ze względu na konieczność ciągłej analizy nowości. Nowe samochody mogą być wykończone z zastosowaniem lakierów o innowacyjnej recepturze – np. udoskonalonej w celu osiągnięcia ciekawej barwy lub ze względu na nowy rodzaj podłoża.

Specjalista powinien zastosować oryginalny lakier lub jego odpowiednik czy mieszankę, która będzie odpowiadała oryginałowi. Konieczne jest bowiem odwzorowanie estetyki, jak i właściwości pierwotnej powłoki. Znajomość zagadnień związanych z chemią jest więc naprawdę niezbędna. W tym względzie konieczna jest również znajomość stale zmieniających się przepisów dotyczących składu lakierów i limitów wprowadzanych przez Unię Europejską.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Wygładzając powierzchnię karoserii lakiernik jest narażony na wdychanie pyłów, a w czasie samego lakierowania musi liczyć się z oddziaływaniem szkodliwych oparów. Ze względu na warunki pracy i specyfikę stosowanych urządzeń, w warsztacie zachodzi również ryzyko wybuchu i pożaru. Koniecznością jest więc specjalistyczna wiedza z zakresu zasad BHP stosowanych podczas wykonywania poszczególnych kroków.

Z oczywistych powodów lakiernik musi posiadać również wiedzę dotyczącą budowy pojazdu. Uzupełnieniem tej wiedzy jest umiejętność odczytywania różnorakich rysunków technicznych. W dodatku lakiernik nierzadko musi przejąć rolę spawacza, zatem umiejętności z tego zakresu również są wymagane.

Blacharstwo samochodowe – wiedza i umiejętności

Zazwyczaj lakiernik jest zarazem blacharzem. Wynika to z faktu, że naprawa w przypadku uszczerbków, wiąże się nie tylko z odnową lakieru, ale również z naprawą lub wymianą konkretnych części karoserii. Doświadczony blacharz perfekcyjnie przygotuje samochód do dalszych prac związanych z lakierowaniem.

Blacharz musi posiadać specjalistyczną wiedzę z zakresu rysunku technicznego. Powinien nie tylko z łatwością odczytywać rysunki techniczne, ale również je tworzyć – gdy tylko zaistnieje taka potrzeba. Musi być również zaznajomiony z konstrukcją samochodów różnorodnych marek – a jak wiadomo, nowe modele stale powstają. Oprócz tego konieczna jest wiedza i umiejętności z zakresu przygotowania części do naprawy oraz wykonania samej naprawy z użyciem dedykowanych narzędzi. Nie mniej istotna jest umiejętność konserwacji naprawionych części, aby zapobiec ewentualnym problemom w przyszłości.

Zatem blacharz – lakiernik to specjalista, który doskonale poradzi sobie z wykonaniem pełnej naprawy karoserii samochodu. Osoby wykonujące ten zawód bardzo często muszą dokonywać cudów, by doprowadzić samochód do stanu pierwotnego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której do warsztatu dostarczony jest pojazd po ciężkiej stłuczce.

Podsumowując, praca lakiernika i blacharza na pewno nie jest monotonna. Nie jest również prosta. Dyplom odpowiedniej szkoły zawodowej czy ukończenie kursu przygotowującego to nie wszystko. Sprawdź, jakie efekty osiągają mistrzowie w tej dziedzinie, zapoznaj się z naszą ofertą. Mistrzowi możesz zaufać!

Back to top