Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Lakierowanie sprayem czy wizyta u profesjonalisty?

Lakierowanie sprayem to metoda, która nadal cieszy się popularnością. Rozwiązanie to ma zalety, lecz wiąże się również z wieloma wadami. Oczywiście, podstawową zaletą jest cena. Mimo to, w celu naprawy ubytków warto skontaktować się z profesjonalnym lakiernikiem. Dlaczego? Sprawdź!

Czy lakier w sprayu to dobry wybór?

Lakierowanie sprayem jest czynnością bardzo uproszczoną, nie wymaga szczególnej wiedzy i umiejętności. Dlatego wielu właścicieli samochodów sięga po lakier w sprayu i we własnym garażu wykonuje naprawę uszczerbków karoserii.

Celem lakierowania wystarczy sprawdzić kod lakieru, który widnieje najczęściej na naklejce zlokalizowanej w bagażniku bądź w dokumentach serwisowych samochodu. Kolejno należy oszlifować powierzchnię karoserii z zastosowaniem odpowiedniego papieru ściernego. Następnie wygładzoną powierzchnię należy pokryć dwoma warstwami podkładu. Po wyschnięciu podkładu konieczne jest ponowne szlifowanie. W kolejnym kroku przygotowaną powierzchnię należy pokryć trzema jednolitymi warstwami lakieru.

Brzmi świetnie, a w dodatku cena puszki lakieru jest bardzo niska. Niestety, efekty lakierowania sprayem często znacznie odbiegają od oczekiwań. Z pewnością nie jest to efekt, jakiego można spodziewać się po wizycie w profesjonalnym salonie lakierniczo-blacharskim. Wynika to między innymi z faktu, że pokrycie powłoki lakierem w sposób jednolity nie zawsze jest możliwe z zastosowaniem puszki sprayu. Na karoserii często powstają nacieki lub tak zwana pomarańczowa skórka.

Jednak to nie koniec przykrych niespodzianek! Tak wykonana naprawa może okazać się po prostu nietrwała. Kluczem jest zastosowanie odpowiedniego podkładu i sprawdzonego lakieru lub mieszanki lakierów. Tymczasem wiedza i doświadczenie profesjonalnego lakiernika pozwala na dobór adekwatnych preparatów. Co więcej, samodzielna naprawa nigdy nie jest objęta gwarancją – w przeciwieństwie do tej wykonanej u specjalisty.

Profesjonalny lakiernik, czyli bezpieczna alternatywa

Blacharstwo i lakiernictwo to dziedziny, w których istotna jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale i doświadczenie oraz umiejętności. Mistrz lakiernictwa czy blacharstwa to osoba, której można zaufać! Przed wykonaniem samego zabiegu lakierowania, specjalista odtłuszcza i wygładza powierzchnię – nie ma mowy o nieprawidłowym przygotowaniu karoserii. Ponadto, lakiernik korzysta z profesjonalnych narzędzi, preparatów i akcesoriów. Wyróżnić można chociaż pistolet lakierniczy czy utwardzacz. W dodatku narzędzia te powinny odznaczać się doskonałą jakością.

Lakiernik wykonana naprawę tak, by różnica nie będzie widoczna i samochód po takim zabiegu z reguły wygląd jak nowy! Profesjonalista zapozna się bowiem ze strukturą lakieru zastosowanego przez producenta i dobierze odpowiednie rozwiązania. W dodatku właściwości wykorzystanego lakieru muszą być zgodne z właściwościami oryginału – również gdy chodzi o kwestie ochronne, na przykład antykorozyjne. Nie mniej ważna jest grubość uzyskanej powłoki oraz jej odcień, który powinien perfekcyjnie odzwierciedlać barwę pierwotną.

Ponadto, bardzo ważna jest znajomość najnowocześniejszych technologii lakierniczych. W końcu producenci samochodów stosują coraz nowsze technologie, jak i innowacyjne mieszanki lakierów. W ostatnich latach nowością jest chociażby nanolakier o właściwościach znacznie odbiegających od tradycyjnych lakierów. Tym samym, w celu uzupełnienia ubytku należy zastosować lakier o nieodbiegających właściwościach. Odmienna jest struktura, poziom wytrzymałości czy stopień połysku. Dlatego naprawa karoserii w tak zwanych warunkach domowych może być znacznie utrudniona.

Zatem, czy warto naprawiać ubytki z zastosowaniem zwykłego lakieru w sprayu? Choć rozwiązanie to jeszcze do niedawna było niezwykle popularne, obecnie właściciele samochodów częściej decydują się na wizytę u profesjonalnego lakiernika. Nic dziwnego! Efekty są tego warte, a naprawa objęta jest stosowna gwarancją. Celem przeprowadzenia naprawy lakierniczej, zachęcamy więc do kontaktu!

Back to top