Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Lakiery samochodowe – na co zwrócić uwagę?

Zarysowania na samochodzie zawsze wywołują nieprzyjemne odczucia u właścicieli samochodów. Lakierowanie karoserii, jest najlepszą opcją. Niektórzy pragną całkowitego odświeżenia koloru. Lakier samochodowy może całkowicie zmienić sposób, w jaki patrzysz na swoje auto. Istnieje kilka rodzajów lakierów, które różnią się zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak i składem, technologią nakładania, a co za tym idzie odpornością na działanie czynników zewnętrznych.

Który lakier samochodowy jest lepszy – na bazie wody czy inne rodzaje

Lakierowanie karoserii jest uważane za bardzo trudną i czasochłonną procedurę. Jej realizacja wymaga specjalnego sprzętu, umiejętności oraz odpowiedniego pomieszczenia. Dobry warsztat lakierniczy posiada nowoczesną bezpyłową kabino – suszarkę, która gwarantuje optymalną temperaturę zarówno nakładania jak i suszenia lakieru. Specjaliści wykorzystują profesjonalne pistolety lakiernicze, wydajną sprężarkę, zapewniając idealną jakość nakładanej powłoki lakierniczej. Po wizycie w takim warsztacie lakierniczym samochód będzie wyglądał nieskazitelnie. Ważnymi czynnikami wyboru lakieru są właściwości ochronne, warunki jego nakładania i późniejsza eksploatacja.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lakieru samochodowego:

Kolor – ten parametr zależy od pigmentu wypełniającego, który określa odcień przyszłej powierzchni karoserii. Przy wyborze koloru najskuteczniej jest użyć specjalnego sprzętu, który określi dokładne kodowanie niezbędnego lakieru na podstawie odcienia i specjalnej skali. Wiele cech lakieru zależy od jego składu, który wpływa na łatwość pracy z materiałem, trudność jego suszenia oraz cechy wyglądu polakierowanego samochodu.

Metody nakładania – do większości rodzajów lakierów samochodowych używa się pistoletu natryskowego, jednak technologia i kolejność aplikacji mogą się znacznie różnić. Niektóre rodzaje lakierów mogą wymagać specjalnego przygotowania powierzchni karoserii. Liczba nałożonych warstw i inne szczegóły również mogą się różnić.

Czas i warunki schnięcia lakierów samochodowych – po nałożeniu każdej warstwy może być konieczne wysuszenie powłoki w specjalnych warunkach. Wiele lakierów do samochodów wymaga specjalnych wskaźników temperatury, wilgotności i obecności wentylacji. Podczas suszenia powłoka może łatwo ulec zniszczeniu, ponieważ nie jest jeszcze skrystalizowana. Dlatego w zależności od warunków w jakich lakierowany samochód będzie wysychał dobierany jest odpowiedni rodzaj lakieru samochodowego.

Właściwości ochronne lakierów samochodowych – niektóre rodzaje lakierów po wyschnięciu tworzą bardzo mocną powłokę, która jest mniej podatna na wpływy mechaniczne. Jednak takie produkty są znacznie trudniejsze do polerowania i gorzej znoszą silne wibracje oraz odkształcenia. Inne wręcz przeciwnie, zamieniają się w bardziej miękką i elastyczną folię, która jest lepiej przetwarzana i toleruje wibracje metalu. Ten rodzaj lakieru często pozostaje nienaruszony nawet przy niewielkich zderzeniach, po których karoseria ulega deformacji. Z czasem prowadzi to do znacznego obniżenia kosztów naprawy nadwozia.

Rodzaje lakierów samochodowych

  • Akrylowe – ten rodzaj lakieru jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Ponadto na ten produkt często nakłada się kilka warstw bezbarwnego lakieru. Akryl ma dobrą przyczepność, jest nakładany na zwykły podkład, nie wymaga suszenia.
  • Alkidowe – są również dość powszechnym rodzajem lakieru samochodowego. Aby pracować z takim produktem, należy zwrócić szczególną uwagę na rozpuszczalniki stosowane w celu doprowadzenia materiału do wymaganej lepkości.
  • Metaliczny – składa się z kilku składników, z których głównymi są małe cząsteczki metalu. Praca z metalem wymaga od lakiernika bardzo wysokiego profesjonalizmu, gdyż jego głównym zadaniem jest prawidłowe nałożenie lakieru na powierzchnię. Jeśli na tym etapie zostaną popełnione błędy, będą one bardzo widoczne na końcowym wyniku i znacznie zepsują końcowy efekt. Idealnie nałożony metalik ma bardzo efektowny wygląd, który powstaje dzięki odbijaniu się światła pod różnymi kątami od cząsteczek metalu wchodzących w skład lakieru. Materiał ten jest również wrażliwy na warunki wysychania i wymaga obowiązkowego pokrycia lakierem specjalną technologią z dodatkiem pigmentu.
  • Wodne – do zalet lakierów wodnych należy zaliczyć ich przyjazny dla środowiska skład, co było możliwe dzięki wyeliminowaniu żywic i toksycznych rozpuszczalników. Lakier samochodowy Glasurit wykonany w nanotechnologii, tworzy powłokę odporną nie tylko na zarysowania, ale także na tłuczeń kamienny i dodatki soli. Dodatkową korzyścią, która jest ważna dla każdego lakiernika samochodowego, jest krótki czas schnięcia. Dostępne są rodzaje lakierów Glasurit jako uniwersalny lakier bezbarwny, który charakteryzuje się przede wszystkim, dobrą przyczepnością, pięknym połyskiem oraz intensyfikację głębi koloru. Ze względu na krótki czas schnięcia lakier można zastosować do lakierowania poszczególnych elementów karoserii, aby po krótkim czasie wysychania można było zamontować na pojeździe.
Back to top