Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Najmodniejsze kolory samochodów – trendy 2020

Gdy chodzi o kolory samochodów, biel z pewnością nadal pozostaje w czołówce – co można zauważyć na co dzień, obserwując ulice. Trendy nie są jednak statyczne! Na horyzoncie pojawiły się ciekawe opcje do wyboru. Jak prezentują się obecnie trendy kolorystyczne w branży motoryzacyjnej?

Jakie kolory samochodów wybierają Europejczycy?

Według raportu Axalty 80 % kupujących wybiera minimalizm: szarość, srebro, czerń i biel. Biel plasuje się w czołówce! Wyniki dotyczą roku 2019 i na ulicach nie widać większych zmian w tym zakresie. Małym zaskoczeniem może być jednak zmiana tendencji w Europie, gdzie pierwsze miejsce na podium wygrywa nie kolor biały, ale szary. To fakty, które znane są już chyba wszystkim miłośnikom motoryzacji. Warto więc zadać sobie pytanie: jakie są najnowsze propozycje specjalistów? Jaki kolor samochodu wybrać w roku 2020? Zarówno PPG, jak i Axalta proponują nowości, które mogą okazać się pewnym zaskoczeniem dla fanów klasyki.

Kolor samochodu 2020 – najnowsze propozycje

Wśród najnowszych opcji wyróżnić można kilka kolekcji kolorystycznych PPG. To na przykład paleta Biocentric, która ma kojarzyć się z przyszłością, kosmosem i ekologią. Zatem na kolekcję składają się zarówno tak zwane kolory natury, jak i te kojarzone z nocnym niebem i przestrzenią kosmiczną. Na uwagę zasługuje także kolekcja ES/Sense, w której znalazły się odcienie pastelowe. Paleta Hour Glass kojarzona jest natomiast w dużej mierze ze światem szeroko pojętego luksusu. Dlatego w jej ramach znaleźć można błękit, czerwień, ale także odcienie klasycznego brązu. Warto pamiętać, że koncern PPG opracowuje palety kolorystyczne w gronie specjalistów! Również kolory samochodów wybierane są ze szczególną powagą.

Proponowany przez Axaltę najmodniejszy kolor samochodu również znacznie odbiega od popularnego obecnie zestawienia bieli, szarości, srebra i czerni. Mianowicie, Axalta wskazuje na odcień morski, wyróżniający się nie tylko samym zabarwieniem, ale i chwytliwą nazwą Sea Glass. Axalte opisuje odcień następująco: „(…)Zainspirowany rzekami i oceanami kolor Sea Glass jest niezwykle głęboki, intensywny i błyszczy się w świetle słonecznym”. Jako uzasadnienie wyboru koncern wskazuje nie tylko estetykę koloru, która podkreśla walory auta. Chodzi również o trendy jednoznacznie wskazujące na popularność błękitu. Według raportu Axalty z roku 2019 (Global Automotive 2019 Color Popularity Report) odcień niebieski plasuje się na piątym miejscu w rankingu popularności. Dlatego wyszczególnienie tego właśnie głębokiego, turkusowego odcienia jest niejako odpowiedzią na potrzeby klientów branży motoryzacyjnej.

Jakie kolory samochodów były modne w poprzednich latach?

Z pewnością samochodu nie wymienia się z roku na rok. Dlatego kolory samochodów widocznych na ulicach to efekt trendów trwających już od kilku lat. Na przykład, osławiony biały kolor auta plasuje się na pierwszym miejscu już od 2011 roku. Skąd tak długotrwała popularność? Biel jest kwintesencją minimalizmu, klasycznej monochromatyczności, ale również elegancji i nowoczesności. Jako bardziej ekstrawaganckie wyróżnić można opcje prezentowane przez Axalty. W roku 2019 koncern zaproponował kolor złoto-brązowy, jako idealny odcień lakieru do tuningu. Jak wskazują specjaliści z Axalty ten kolor samochodu zachwyca wszystkich ceniących sobie dwukolorowy design, jak chociażby połączenie czarnego dachu i złocistej reszty. Z kolei w roku 2018 koncern wyróżnił biały kolor samochodu, jednak z wyszczególnieniem perłowego akcentu. To kolor auta kojarzony z rozwiązaniami premium, a jednocześnie uniwersalny i szeroko wykorzystywany.

Podsumowując, wybór kolory samochodu jest dużo szerszy niż mogłoby się to wydawać. Choć kolor biały, szarość i czerń nadal plasują się na pierwszym miejscach – zmiany trendów zaczynają być widoczne. Jeśli więc stawiasz na wyraziste barwy, nie obawiaj się takiego wyboru i wyraź swój styl. Jaki kolor samochodu będzie modny w roku 2021 i później? Warto śledzić kierunki nakreślane przez specjalistów!

Back to top