Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Ochrona i renowacja lakieru, czyli auto detailing

Kluczowym elementem auto detaillingu jest odnowa i renowacja lakieru. Na czym polega renowacja lakieru samochodowego i dlaczego powinien ją wykonać profesjonalista? Dowiedz się więcej!

Auto detailing u profesjonalnego lakiernika

Nie ma możliwości, by lakier samochodowy nie utracił części swych walorów estetycznych. Warunki pogodowe, zanieczyszczenia zalegające na lakierze, jak i nieprawidłowe mycie samochodu – wszystko to przyczynia się do jego zmatowienia. Na skutek użytkowania powstają również niewielkie ubytki, i rysy. Zarysowania mogą mieć charakter głęboki lub płytki, różnią się także wielkością. Niezależnie od poziomu zniszczeń dobry lakiernik bez trudu poradzi sobie z renowacją i zabezpieczeniem lakieru.

Profesjonalnej renowacji lakieru nie należy mylić ze zwyczajnym polerowaniem. Gdy auto jest oddawane w ręce specjalisty, cały proces renowacji podzielony jest na wiele etapów. W pierwszym kroku stan lakieru poddawany jest szczegółowej ocenie. Po przeanalizowaniu potrzeb, ekspert dobiera odpowiednie produkty i urządzenia.

Jeszcze zanim lakiernik rozpocznie polerowanie, przeprowadzi korektę lakieru. W czasie korekty usuwane są zarysowania i inne uszczerbki. Proces ten odbywa się bez naruszenia głębokich warstw lakieru, dlatego płynność koloru zostaje zachowana. Wbrew pozorom taka korekta ubytków wymaga sporej wiedzy z zakresu lakiernictwa. Stosowane są bowiem coraz bardziej innowacyjne receptury, a lakiery wodne zachowują się inaczej niż klasyczne.

Na tym etapie usuwane są również hologramy. Hologramy na lakierze to prawdziwa zmora miłośników motoryzacji. To niewielkie, ledwo zauważalne zarysowania odbijające światło. Mogą powstawać np. na skutek mycia automatycznego z zastosowaniem szczotek. Polerowanie takich zmian nic nie da! Konieczna jest wspomniana już korekta lakieru wykonywana pod czujnym okiem specjalisty, z zastosowaniem odpowiednich narzędzi.

Celem korekty rys, ubytków i hologramów stosowane są sprawdzone rozwiązania. Wybierając politury na własną rękę nierzadko uzyskuje się efekt kompletnie nietrwały. Skutkiem jest szybki nawrót rys po umyciu samochodu, które skończy się usunięciem zastosowanej warstwy preparatu.

Polerowanie lakieru jako zakończenie procesu

W warunkach domowych polerowanie lakieru często przeprowadzane jest w sposób błędny. Użycie nieodpowiedniej polerki lub nieprawidłowy sposób polerowania może poskutkować trudnymi do usunięcia hologramami. Efekt jest więc często zupełnie inny, a nawet odwrotny od oczekiwanego. Specjalista przeprowadza polerowanie lakieru z użyciem sprawdzonych polerek, które nie powodują smug. Co ważne, proces zakończony jest dopiero po szczegółowej ocenie efektów.

W tym celu zastosowanie znajdują specjalistyczne produkty, np. spray umożliwiający wnikliwą ocenę stanu lakieru z wyszczególnieniem najdrobniejszych rys. Nie ma więc opcji, by auto wróciło od lakiernika z hologramami czy innymi ubytkami trudnymi do zauważenia w sztucznym świetle. W dodatku uzyskany efekt jest trwały! Lakiernik zabezpiecza karoserię, by lakier na długo pozostał błyszczący i gładki.

Po renowacji lakieru najczęściej stosowane są dodatkowe powłoki ochronne. Jedną z najbardziej skutecznych opcji są powłoki ceramiczne, pozytywnie oceniane przez większość miłośników auto detailingu. Powłoka ochronna zabezpiecza lakier przed czynnikami zewnętrznymi i promieniowaniem ultrafioletowym. Zastosowane preparaty powinny posiadać certyfikat twardości. Jednocześnie, powłoka ochronna wzmacnia barwę lakieru! Tak zabezpieczony lakier zachowuje swoje walory estetyczne nawet na kilka lat.

Procesu renowacji, polerowania i ochrony lakieru nie warto wykonywać samodzielnie, chociażby ze względu na konieczność zastosowania profesjonalnych środków. Istotną kwestią jest także zachowanie odpowiednich odstępów czasowych. Jeśli chcesz samodzielnie zastosować powłokę ochronną po renowacji, zapytaj lakiernika jaki odstęp czasowy należy zachować. Ekspert może również zalecić odpowiednie metody pielęgnacji lakieru. Warto wystrzegać się myjni automatycznych, by nie dopuścić do powstania kolejnych hologramów.

Back to top