Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Poznaj zasady oszczędnej jazdy i płać mniej za paliwo!

Wciąż bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że tzw. ekojazda (ecodriving) pozwala zaoszczędzić nawet 20 – 25% zużywanego paliwa! W czasach kiedy koszty paliwa cały czas negatywnie nas zaskakują, taka różnica to konkretne oszczędności w domowych budżetach. Jeżeli więc czujesz, że nie jesteś ekspertem od oszczędnej i ekonomicznej jazdy, nadszedł najwyższy czas, aby to zmienić.

Jazda ekonomiczna – czyli jaka?

Ekojazda to termin, który sprowadza się do takiego stylu jazdy, który pozwala oszczędzać paliwo oraz środowisko – jako polscy kierowcy powinniśmy się dobrze zapoznać z tym tematem, ponieważ z wielu względów, wynikających m. in. ze wzrostu opodatkowania uchwalonego przez Sejm, ceny paliw z pewnością będą rosnąć. Niech nas nie mylą głosy mówiące o tym, że dodatkową opłatę wynoszącą 10 groszy z każdego litra paliwa wezmą na siebie koncerny paliwowe… w praktyce jak zawsze zapłacimy my – kierowcy.

Poniżej przedstawiamy kilka zasad oszczędnej jazdy, które pozwolą nam zaoszczędzić na paliwie, czasem wystarczy bowiem niewiele zmienić, aby w zauważalny sposób obniżyć wydatki na paliwo.

Zasady ekojazdy

1. Bądź przewidującym kierowcą

Jeżeli chcesz zacząć oszczędzać na paliwie, musisz przewidywać rozwój sytuacji na drodze – o co dokładnie chodzi? Jeżeli np. widzisz z daleka, że zbliżasz się do korka czy czerwonego świata, wcześniej zdejmij nogę z gazu, hamuj silnikiem – to nie tylko ekonomiczne, ale także bezpieczne. Hamuj tylko wtedy gdy to konieczne, a przede wszystkim unikaj ostrego hamowania!

2. Unikaj jazdy na wysokich obrotach

Pierwszego biegu używamy jak najkrócej, najwyższego – przy możliwie najmniejszych obrotach silnikach, w tym miejscy należy jednak podkreślić, ze zasadę tą stosujemy w granicach rozsądku! Jeżeli chodzi o silniki benzynowe, to przy rozpędzaniu obroty nie powinny przekraczać 3500 RPM (dotyczy silników wolnossących), a w przypadku silników diesla: 2300 – 2500 RPM (to już naprawdę górne granice, jeżeli mówimy o ekonomicznej jeździe).

3. Zadbaj o właściwe ciśnienie w oponach

Zawsze dbaj o to, aby koła napompowane były do właściwego ciśnienia, więcej powietrza to niższe opory toczenia, a co za tym idzie mniejsze zużycie paliwa. Uważaj jednak, aby nie przesadzić w drugą stronę – za wysokie ciśnienie w kołach powoduje m. in. szybsze zużycie zawieszenia.

4. Usuń wszystkie zbędne bagaże

Warto wiedzieć, że w zależności od samochodu, około 100 kg dodatkowej wagi to większe zużycie paliwa nawet o 0, 7 l paliwa/100 km – sporo, prawda?

5. Unikaj dodatkowych oporów

Mowa tutaj przede wszystkim o bagażnikach dachowych – wożenie go bez potrzeby to czysta strata, jazda z zamontowanym bagażnikiem powoduje, że zużycie paliwa wzrasta nawet o 20%. Jeżeli jedziecie akurat na wycieczkę i wieziecie na aucie rowery, to pamiętać należy o tym, żeby jechać możliwie jak najwolniej – im wyższa prędkość, tym większy bowiem wpływ takiego ładunku na zużycie paliwa.

6. Wyłączaj silnik podczas krótkich postojów

W Polsce rzadko można się spotkać z sygnalizacjami świetlnymi, które informują o tym, jak długo będzie się jeszcze palić czerwone światło, jeżeli jednak mamy z nimi do czynienia korzystajmy z tego i wyłączajmy silnik na czas postoju. To samo dotyczy się przejazdów kolejowych – wyłączając silnik podczas postoju, dbasz o swój portfel.

7. Zachowuj równomierną prędkość

Ta rada dotyczy szczególnie sytuacji, kiedy jedziemy autostradą lub drogą ekspresową – jeżeli mamy taką możliwość warto po rozpędzeniu samochodu włączyć tempomat. Jazda z równomierną prędkością to bowiem zdecydowanie mniejsze zużycie paliwa.

8. Dbaj o stan techniczny samochodu

Zużyte filtry, łożyska, wyeksploatowane amortyzatory czy stare oleje mogą zwiększać spalanie – zwracaj uwagę na takie rzeczy i regularnie kontroluj stan techniczny samochodu.

9. Ostrożnie z klimatyzacją

Włączanie klimatyzacji na maksymalny poziom zaraz po uruchomieniu samochodu to naprawdę nie najlepszy pomysł – mało kto wie, że taka sytuacja może spowodować, że poziom zużycia paliwa wzrośnie nawet o 2 l/100 km (to oczywiście ekstremalny przypadek, w normalnych warunkach z powodu włączenia klimatyzacji spalanie wzrasta o około 0, 3-0, 6 l/ 100 km), a dodatkowo jest to po prostu niezdrowe, przed czym od dawana przestrzegają lekarza. Temperatura wewnątrz samochodu, nawet w upały nie powinna być niższa niż 5-6 stopni od tej panującej na zewnątrz – jest to korzystne zarówno dla naszego organizmu, jak i portfela.

Powyższe proste i łatwe do wprowadzenia porady pokazują, jak w łatwy sposób każdy kierowca może zacząć zużywać mniej paliwa, oszczędzając pieniądze i chroniąc środowisko naturalne. Zacznij już od dziś, a z pewnością w Twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy, które będziesz mógł przeznaczyć na coś innego niż tylko paliwo.

Back to top