Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Przegląd techniczny samochodu – jak często trzeba odwiedzać autoryzowany warsztat samochodowy?

Większość kierowców z niechęcią myśli o kosztownym obowiązku, jakim jest dla nich regularny przegląd techniczny samochodu. Zwykle wydaje im się, że bez problemu zauważyliby poważny problem, związany z funkcjonowaniem ich auta. Niemniej jednak, opóźnienia w tej kwestii okażą się jeszcze bardziej dotkliwe dla ich kieszeni. Warto więc wiedzieć, jak często trzeba odwiedzać autoryzowany warsztat samochodowy, żeby pozostać w zgodzie z przepisami.

Nowy samochód prosto od producenta może poczekać aż trzy lata do pierwszego przeglądu. Następna kontrola będzie konieczna po kolejnych dwóch latach, a potem u mechanika trzeba będzie pojawiać się już co roku. Nie warto czekać na wizytę w serwisie do ostatniej chwili, gdyż grafik w ulubionej placówce może być zajęty, a pozostawienie auta w warsztacie znajdującym się dalej od domu wiąże się z większą niewygodą. Na szczęście przegląd samochodu zwykle da się wykonać w ciągu około pół godziny, można więc poczekać na miejscu na odbiór auta po kontroli. Warto wiedzieć, że jeśli specjalista wykryje poważną usterkę w pojeździe, samochód można będzie odebrać dopiero po naprawie i kolejnym przeglądzie – zakończonym już pozytywnie.

Wprawdzie coroczny przegląd techniczny samochodu wystarczy do spełnienia obowiązku narzuconego przepisami, ale auto warto dokładnie sprawdzić również przed wyjazdem na wakacje, zwłaszcza jeśli planuje się wyprawę za granicę. Dzięki temu uda się ograniczyć ryzyko wypadku lub niespodziewanej awarii podczas urlopu.

Back to top