Woskowanie karoserii samochodu – czy warto to robić?
Woskowanie karoserii samochodu nie tylko nadaje jej bardziej efektowny wygląd, ale także tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną. Wielu właścicieli pojazdów używa wosku do polerowania wyłącznie po to, aby błyszczały one w słońcu i wyglądał lepiej niż nowe. Jednak wosk ma również drugą stronę medalu, która jest bardziej użyteczna niż tylko piękny połysk. Jeżeli korzystamy z usług warsztatu lakierniczego to wykonywana jest profesjonalna renowacja lakieru za pomocą woskowania i polerowania. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy poradzi sobie z wykonaniem takiej ochrony karoserii swojego auta, może powierzyć to zadanie fachowcom.
Przydatne właściwości wosku do karoserii
Oprócz tego, że samochód po woskowaniu wygląda znacznie lepiej, na jego powierzchni tworzy się specyficzna cienka warstwa, która działa jak osłona przed szkodliwymi wpływami środowiska. Po pierwsze chroni lakier samochodu przed bezpośrednim promieniowaniem UV. A to przyczynia się do zachowania przez długi czas oryginalnego koloru i odcienia malowanych powierzchni.
Mówiąc najprościej, lakier nie blaknie tak, jak w normalnych warunkach. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy samochód dość długo stoi na otwartym miejscu parkingowym, gdzie nie ma osłony przed światłem słonecznym. Po drugie, warstwa wosku nie tylko blokuje dostęp wilgoci do lakieru karoserii, ale również przeciwdziała tworzeniu się drobnych rys i innych uszkodzeń. A to z kolei ogranicza bezpośredni kontakt wody z metalem, co samo w sobie znacznie wydłuża jego żywotność bez konieczności poważnych prac blacharskich.
Kolejnym wrogiem lakieru samochodowego, są różne owady, które w nadmiarze lubią przyklejać się do powierzchni karoserii. Faktem jest, że wiele owadów zawiera substancje chemicznie podobne do kwasów lub zasad. A efekt ich działań nie jest wskazany w przypadku lakieru samochodowego. To samo można powiedzieć o odchodach drobiu. Wszystko to pozostawia nieprzyjemne ślady na powierzchni niezabezpieczonego lakieru.
Rodzaje wosku
Dzisiejszy rynek materiałów i akcesoriów motoryzacyjnych oferuje właścicielom samochodów bardzo szeroką gamę produktów do pielęgnacji karoserii. Najczęstszym nieporozumieniem są produkty, które po prostu zawierają cząsteczki wosku, jednak są one przeznaczone do nieco innych celów. Mowa o środkach, które służą do zgrubnego polerowania karoserii, które polega na częściowym przetarciu lakieru wraz z płytkimi rysami i innymi defektami. Środki te przeznaczone są do wykorzystania raz w roku, nie częściej. Jeśli używa się takiego produktu zbyt często, można uzyskać matowy efekt i wcierać go w sam podkład. Zdarza się to bardzo rzadko, ale nie należy o tym zapominać.
Drugi rodzaj wosku to sezonowy wosk do pielęgnacji karoserii. Oznacza to, że jego użycie powinno być ograniczone tylko raz na trzy miesiące. Środki te zawierają specjalne substancje, które podobnie jak poprzednie częściowo zjadają lakier, tym samym go wyrównując. Produkty te zawierają również cząstki ścierne, które przy częstym stosowaniu zmyją imponującą warstwę lakieru i doprowadzą właściciela samochodu do głębokiego rozczarowania.
I wreszcie ostatni rodzaj preparatów woskowych do pielęgnacji karoserii, to produkty płynne, które nie są trwałe. Ich stosowanie zapewnia krótkotrwałą ochronę lakieru przed wpływami zewnętrznymi. Często produkty te stosowane są, aby nadać efekt połysku i nowości.Takie produkty bardzo szybko się zmywają, ale ich częste stosowanie nie szkodzi lakierowi karoserii.
Samodzielne polerowanie karoserii
Jeśli z jakiegoś powodu miłośnik motoryzacji nie przyjeżdża do warsztatu lub nie korzysta z woskowania na myjni samochodowej, to może sam próbować poradzić sobie z woskowaniem karoserii. Aby to zrobić, trzeba nabyć wosk i kilka prostych narzędzi. Przed użyciem jakiegokolwiek wosku należy zapoznać się z instrukcją na jego opakowaniu. Przed polerowaniem należy dokładnie umyć samochód, zawsze stosując specjalne detergenty. Będą one uwalniać drobne rysy lakieru z utwardzonych cząstek brudu.
Po umyciu konieczne jest dokładne wysuszenie pojazdu. Aby przyspieszyć schnięcie, nie należy wystawiać auta na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wystarczy wytrzeć powierzchnię specjalną ściereczką z mikrofibry, która wchłonie cząsteczki wilgoci, co pozwoli natychmiast przejść do etapu woskowania.
Zasady woskowania lakieru
Samochód należy woskować etapami. Oznacza to, że cała karoseria musi być podzielona na kilka oddzielnych części i woskowana sekwencyjnie. Na przykład można woskować dach, potem maskę, potem jedne drzwi i tak dalej. Aby uzyskać najlepszy efekt z nałożenia wosku, należy najpierw stworzyć najkorzystniejsze warunki. Powinno to obejmować ustawienie pojazdu w cieniu, aby uniknąć bezpośredniego światła słonecznego. Chłód zapewni lepszą wchłanialność wosku i stworzenie skutecznego filmu ochronnego.
Wosk polerski najlepiej nakładać miękką ściereczką na powierzchnię karoserii, małymi porcjami po czym powinien być on wcierany. Po nałożeniu wosk ma kilka minut na odpoczynek. Następnie za pomocą suchej szmatki lub ręcznika wciera się wosk okrężnymi ruchami, aż powstanie błyszcząca powierzchnia. Jeśli lakier auta nie jest zbyt zużyty, to po prawidłowym nałożeniu wosku widać swoje odbicie na karoserii. Skuteczność powłoki woskowej można sprawdzić przy użyciu zwykłej wody. Jeśli woda na powierzchni lakieru zbiera się w duże kropelki i łatwo toczy się, wosk nadal działa. Jeśli kropelki są małe lub woda całkowicie rozpłynie się w cienką warstwę, można powtórzyć nałożenie wosku polerskiego.