Blog

Ciekawostki ze świata motoryzacji

Wybór samochodu do jazdy w terenie

Podążanie za przygodą, praca, hobby, to trzy powody, dla których warto wybrać i kupić samochód terenowy. Zakup dużego i mocnego samochodu to poważny i kosztowny krok, dlatego przed wyborem warto zapoznać się z opiniami doświadczonych kierowców.  SUV lub jeep to samochód o zwiększonej zdolności terenowej. Ze względu na parametry techniczne i specjalne wyposażenie maszyna może poruszać się w terenie. Często SUV i crossover są używane jako synonimy. Zrozummy te pojęcia.

Jeep = crossover?

Crossovery i SUV-y to różne typy pojazdów i są przeznaczone do różnych celów. Współcześni kierowcy preferują wyższe samochody. Może to być zarówno miejski crossover, jak i SUV. Crossover to zwykły samochód ze zwiększonym napędem na wszystkie koła typu plug-in. Samochód może się sprawdzić w małej zaspie lub na kiepskiej jakości polnej drodze, ale przyniesie tylko rozczarowanie w lesie lub na błotnistym polu po deszczu. SUV, przeznaczony do pracy w trudnych warunkach, różni się od swojego miejskiego odpowiednika nie tylko wyglądem, ale także zupełnie innymi parametrami technicznymi.

Jak znaleźć uniwersalną opcję jazdy po lesie i po mieście?

Jakiego SUV-a wybrać?

  • Napęd na cztery koła (crossover z napędem na przednie koła utknie w pierwszej kałuży, więc tylko 4×4).
  • Obecność ramy (jeśli nie jest to samochód rodzinny, obecność ramy pomoże zwiększyć zdolność samochodu do jazdy w terenie poprzez podniesienie nadwozia ponad ramę).
  • Pojemny bagażnik.
  • Kolor oczywiście nie jest tak ważny, ale neutralny jest lepszy. W wersji srebrnej lub beżowej nie widać brudu i drobnych rys od gałęzi.
  • Silnik Diesla: nie posiada elektronicznego układu zapłonowego, co oznacza, że prawdopodobieństwo unieruchomienia silnika po przejechaniu przez przeszkodę jest mniejsze.
  • Ręczna skrzynia biegów. Na mechanice dużo łatwiej jest wyjechać z kałuży czy zaspy śnieżnej.

Najważniejszym wymogiem stawianym SUV-owi jest niezawodność. Rzeczywiście, w momencie pokonywania przeszkód w postaci dużej kałuży, rzeki, płotu sąsiada, nie chce stanąć w połowie drogi. Dla osób prowadzących aktywny tryb życia, preferujących wypady na miasto, polowania czy wyprawy wędkarskie, SUV stanie się nie tylko dodatkiem do aktywnego życia poszukiwacza, ale także pomoże pokonywać bezdroża z maksymalnym komfortem.

Jaki samochód najlepiej wybrać do lasu i na wyprawy:

  • Toyota jest znana z tego, że jest praktycznie niezniszczalna. Możesz przejechać 20 000 km i wymienić żarówkę w reflektorze. Toyota jest dość tania w utrzymaniu, ponieważ nie wymaga częstych napraw.
  • Patrol Nissana. Częściej się psuje, przyzwyczajając cię do studiowania wyposażenia samochodu. Istnieje klub podobnie myślących ludzi, którzy pomogą rozwiązać problem, który się pojawił.
  • Land Rover psuje się co 5000 mil. Ale jednocześnie Defender pokazuje dobre wyniki poza asfaltem, jest charyzmatyczny, ma ciekawą przeszłość, w swoim aluminiowym korpusie pochłonął zamiłowanie do awanturnictwa i podróży.

Wszyscy eksperci zgodzili się, że SUV nie może być samochodem miejskim, jest nieopłacalny i niewygodny dla pilota.

Wybór SUV-a do jazdy w terenie

Idealnie, fani ekstremalnej jazdy poza asfaltem muszą wybrać i kupić co najmniej 2 samochody, z których jeden będzie płatał figle w lesie, a drugi będzie jeździł po mieście. Ale z reguły ta opcja nie jest dostępna dla wszystkich. A miejski crossover zamienia się w SUV-a w sezonie łowieckim, a w dni robocze ponownie przenosi się na asfalt.

Wybór kompromisowych pojazdów do lasu i do miasta to Chevrolet Niva, Suzuki Jimny, Mitsubishi Pajero Sport, Toyota Land Cruiser 200. Zawsze ryzykowny jest wybór i zakup używanego samochodu, a jeśli jest to SUV, to ryzyko podwaja się, warto wyobrazić sobie, jakie wzloty i upadki przechodził samochód.

Jeśli na karoserii nie ma poważnych uszkodzeń, poprzedni właściciel używał go w mieście lub na rzadkie wycieczki terenowe. Jeśli karoseria ma poważne uszkodzenia lakieru od gałęzi, poważne wgniecenia, szczególnie w dolnej części karoserii, oznacza to, że samochód był aktywnie eksploatowany. Którą z dwóch powyższych opcji kupić: tę, która widziała mniej brudu i mniejsze zużycie.

Samochód z napędem na cztery koła ma droższe części niż konwencjonalny samochód. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd zewnętrzny samochodu, ale również na sprawdzenie stanu silnika, zawieszenia i napędu na wszystkie koła. Lepiej zamówić badanie, aby później nie cierpieć z powodu kosztownych napraw.

Zwróć uwagę na fakt, że jazda w lesie nie może być uznana za wygodną, dobry SUV powinien zapewnić odpowiedni poziom komfortu nawet podczas jazdy po nierównym terenie. Ponadto, jeśli SUV jest używany również jako samochód rodzinny, między innymi na wycieczki po mieście, musi być w pełni wyposażony do przewozu. Klimatyzacja, ogrzewanie siedzeń, funkcjonalność deski rozdzielczej, dobra rozdzielczość, izolacja akustyczna, to nie jest pełna lista cech i urządzeń, które muszą być obecne w obsłudze samochodu.

Back to top